Apie bičių vašką

 Iš surinkto gėlių nektaro,bitės pagamina medų, bičių pienelį, bičių duonelę, bičių pikį ir vašką. Tūkstančius žydinčių gėlių aplanko bitės,todėl medunešio pabaigoje avilyje būna pagaminta iki 2 – 5 kg vaško. Daugiausia vaško pagamina jaunos(12-16 dienų) bitės. Vašką gamina bičių darbininkių vaško liaukos, esančios papilvėje.

Vaškas geltonos spalvos, nes jame įmaišyta pikio ir žiedadulkių.Natūralus bičių vaškas turi malonų medaus kvapą, bet neturi skonio. Natūralus vaškas lydosi, pašildytas iki 60-68 laipsnių temperatūros, netirpsta vandenyje ir glicerine, o taip pat šaltame spirite.

 Vaško sudėtinės dalys

Į vaško sudėtį įeina sudėtingi eteriai (70-75 proc.), laisvos riebiosios rūgštys (13-15 proc.) ir angliavandeniai (12-15 proc.). Be to,vaške yra labai nedaug vandens (0,1-2,5 proc.), daug karotinoidų(provitamino A) ir kitų dažomųjų, aromatinių medžiagų.

Neseniai atlikti tyrimai parodė,kad vaško sudėtyje yra nemažai vitamino A, kuris yra būtinas odos epiteliui atsinaujinti. Taip pat neseniai buvo įrodytas vaško priešuždegiminis veikimas (jame buvo rasta į antibiotikus panašių medžiagų). Dėl to vašką galima vartoti odos ligų ir burnos gleivinės pažeidimams gydyti. Tai, A.Siniakovo teigimu, yra dėlto, kad nė viename gamtos produkte nėra tiek daug karotino beikarotinoidų, kaip vaške. Iki šiol buvo manoma, kad karotino(provitamino A) yra daugiausia morkose. Tačiau paaiškėjo, kad 100g morkų karotinų turi nuo 2 iki 9 mg, o 100 g vaško yra nuo 8 iki12 mg karotinų.

 Spalva

Natūralus vaškas gali būti įvairaus geltonumo – nuo gelsvo iki rudo. Tiesa, bitės išgauna visiškai baltą vašką, ir šis baltumas gali būti sugrąžinamas vašką balinant rūgštimis. Toks vaškas irgi laikomas natūraliu,tačiau dalį eterinių aliejų jis praranda.

 Vaškinių ir parafininių žvakių skirtumai

Natūralios bičių vaško žvakės yra netoksiškos, neteršia aplinkos. Bičių vaško žvakės nesukelia alergijos, jas gali naudoti visi, kurie jautrūs chemikalams, kvapams ar turi įvairių alergijų. Bičių vaško žvakės dega dvigubai ilgiau negu parafininės, jos nesmilksta, o degdamos gamina neigiamus jonus, kurie išvalo namų orą nuo kvapų,alergenų.

Grynas bičių vaškas kvepia medumi, jis minkštesnis ir elastingesnis už parafiną ar vaško ir parafino mišinį. Tačiau netgi gaminant vaškines žvakes į jas dažnai įmaišoma parafino ar stearino, nes šios medžiagos daug pigesnės. Taip pat dažnai parduodamos geltonos ar rudos žvakės, pagamintos iš dažyto parafino. Kad šiose žvakėse nėra vaško,nesunkiai atpažinsite pagal kvapą. Mūsų prekiaujamos žvakės yra gaminamos tik iš gryno vaško, be jokių priemaišų.